• 5 wskazówek dotyczących montażu szklanych paneli

    Szklane panele to element wystroju, który stał się ostatnio bardzo modny i pożądany przez wielu ludzi. Natomiast wraz z ich popularyzacją i pojawieniem się na rynku wielu modeli pojawił się problem z ich montażem. Istnieje na to kilka sposobów, jednak nie każdy jest najlepszy i wystarczy na wiele lat. Zobaczmy więc jak prawidłowo montować szklane panele i jakie aspekty są powiązane z montażem. 

    Czym są panele szklane?

    Na samym początku warto jednak przypomnieć, czym panele szklane są. Te duże płyty ścienne to 100%-owe szkło. Warto o tym pamiętać przy montażu, gdyż niektórzy sądzą, iż przez to, że jest ono hartowane, czyli odporne na wstrząsy, temperatury, zadrapania i zabrudzenia, to nie trzeba się z nim specjalnie delikatnie obchodzić. Jest to oczywiście nieprawda, gdyż szkło hartowane dalej jest bardzo wrażliwym materiałem i choć istnieje mniejsza szansa niż przy zwykłym szkle, że się ono rozpadnie, to jednak dalej jest taka możliwość, zwłaszcza przy montażu. 

    Jakie narzędzia są potrzebne do montażu?

    Przy zamontowaniu paneli szklanych nie trzeba wiele. Tak naprawdę najważniejsze są materiały lub przyrządy, za pomocą których będzie się je montować, a reszta jest ułatwiającym dodatkiem. Przed taką instalacją warto więc przygotować:

    • Klej – silikonowy lub jakikolwiek inny do szkła, który będzie przezroczysty i nieinwazyjny (bez kwasów i rozpuszczalników)
    • Przystawka – czyli inaczej uchwyt, którym chwycimy szkło
    • Kliny – specjalne podkładki pod szkło 
    • Zabezpieczająca taśma malarska 

    Czasem przyda się też papier ścierny lub podkładki pod szkło czy szmatka z płynem, ale o ich zastosowaniu powiemy więcej w sposobie montażu. 

    Jak zamontować panele szklane?

    Przede wszystkim montażu nie należy się obawiać, bo jest on stosunkowo prosty i można go wykonać w zaledwie 5 krokach:

    1. Na samym początku należy sprawdzić, czy zamówione panele pasują do określonego przez nas wymiaru. W tym celu używamy przyssawki do szkła lub (jeśli chcemy odpowiednio je wypoziomować) podkładki o grubości max., 3 mm. Kładziemy na niej szkło i dokładnie sprawdzamy wymiary.
    2. Następnie oczyszczamy, osuszamy i matowimy powierzchnię, na którą przykleimy panele. Można to zrobić za pomocą zwykłej szmatki z wodą i papieru ściernego. 
    3. Kolejnym krokiem jest nanoszenie kleju na panele. Aplikujemy go punktowo w odstępach od 10 do 15 cm o średnicy około 1,5 cm. Na panelach znajduje się najczęściej biała folia chroniąca nadruk czy samo szkło przed zniszczeniem i to właśnie na niej nanosimy klej. Ponadto klej kładziemy min. 5 cm od krawędzi paneli, by nie wypłynął. 
    4. Po aplikacji przykładamy panele w wyznaczone miejsce i mocno dociskamy do ściany. Jeśli w tym momencie źle dopasujemy panele, możemy je odciągnąć i docisnąć jeszcze raz bez powtarzania wszystkich kroków jeszcze raz, ale nie więcej niż 2,3 razy. 
    5. Odczekujemy 24 godziny, w których klej zwiąże się z powierzchnią. Pozostałą przestrzeń między blatem a panelami uzupełniamy silikonem. Aby nie naruszyć powierzchni szkła, oklejamy panele taśmą malarską i dopiero później kładziemy silikon. 

    Po wszystkim można jeszcze wyczyścić panele szmatką nasączoną płynem do mycia szyb i gotowe. 

    O czym warto pamiętać?

    Oprócz tych kilku kroków przy montażu warto znać jeszcze kilka przydatnych wskazówek, które na pewno ułatwią cały proces. 

    kuchnia na wymiar - meble

    Przede wszystkim, jeśli montujemy panele dzielone, to warto na samym początku ułożyć je tak, by do siebie przylegały. Dzięki temu unikniemy przerw między nimi i nie będziemy musieli dokładać silikonu. 

    Czasem zdarza się tak, że ludzie odklejają wspomnianą już białą folę ochronną. Pod żadnym względem nie można tego robić, gdyż grozi to uszkodzeniem nie tylko całego nadruku, ale również i szkła. Warto też wiedzieć, że na panelach jednokolorowych nie ma takiej folii, dlatego klej nanosi się bezpośrednio na matową stronę lakieru. 

    Podsumowanie

    Widać więc, że montaż paneli szklanych jest bardzo intuicyjny. Wystarczy podejść do niego z odpowiednią wiedzą i możemy cieszyć się najmodniejszym ostatnio elementem wystroju przez wiele następnych lat. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.