Parapety przestają być już tylko niezbędnym elementem wykończenia okna, na który nikt nie zwraca (albo stara się nie zwracać) uwagi. Stają się one kolejnym ważnym elementem aranżacji wnętrz, obok którego trudno przejść obojętnie. Szeroki wybór materiałów stosowanych do produkcji parapetów zapewnia możliwość dostosowania go praktycznie do każdego rodzaju wnętrza. Możemy go dodatkowo udekorować. Poniżej kilka pomysłów.
Kamień naturalny jest najchętniej wybieranym surowcem ze względu na swoją wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Jest odporny na złamanie, trudno go zarysować, a także nie poddaje się tak łatwo działaniu zmiennej temperatury. Warto jednak pamiętać o tym, że mimo tak licznych atutów, niektóre rodzaje kamienia naturalnego należy zaimpregnować, gdyż w przeciwnym razie będzie bardzo łatwo pozostawić na nich nieodwracalny ślad. Impregnacji wymaga m.in. tak chętnie wybierany marmur. Kamienne parapety pasują do praktycznie każdego rodzaju aranżacji wnętrza, przy czym, jeśli decydujemy się na wnętrze o bardziej minimalistycznej stylistyce, warto stawiać raczej na kamienie szczotkowane lub płomieniowane, a jeśli wnętrze ma być bardziej dekoracyjne, lepiej rozważyć parapet błyszczący, polerowany.
Drewniane parapety pasują do szeregu różnych rodzajów wnętrz, zarówno do minimalistycznego, jak i do rustykalnego. Popularne rodzaje drewna to buk, dąb lub sosna. Warto jednak pamiętać o tym, że wykonany parapet musi zostać zaimpregnowany, gdyż inaczej może łatwo ulec zniszczeniu. Kolejną kwestią jest też to, że powinien on być wykonany ze sklejanych ze sobą warstw drewna. Lite drewno nie jest odporne na zmiany temperatury ani na wilgoć, grozi mu wypaczenie się i popękanie. Najlepiej, jeśli ramy okienne również będą wykonane z drewna- pomoże to stworzyć kompozycyjną całość.
Najczęstszy wybór w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgoci, przy czym najczęściej mowa w tym przypadku o łazience. Jest to rodzaj parapetu, który można bardzo łatwo utrzymać w czystości. Na popularności zyskuje jednak wykorzystanie tego typu parapetu także w innych pomieszczeniach, takich jak kuchnia, pokój dzienny lub salon. Parapety takie wykańcza się specjalnymi listwami zabezpieczającymi przed obtłukiwaniem.
Tych może być całkiem dużo. Sympatycznym rozwiązaniem jest wykorzystywanie parapetu jako siedziska. W tym celu jest on obijany pikowanym, tapicerowanym wykończeniem. Wystarczy dołożyć już tylko kilka eleganckich poduszek i gotowe. Warto jednak, by parapet był do takiej aranżacji odpowiednio szeroki, w przeciwnym razie nici z przytulnego siedziska. Czasem parapet jest wykorzystywany jako półka na książki. Wnęka stworzona w wyniku instalacji parapetu może być wykorzystana do zamocowania w niej półek i umieszczenia tam różnego rodzaju książek i gazet. Jest to świetne rozwiązanie dla właścicieli małego metrażu. Na parapetach wykonujemy także świąteczne dekoracje, stawiamy pamiątkowe zdjęcia oraz kwiaty.
Jakie sprawdzą się najlepiej? Popularne są niewymagające storczyki, które dobrze czują się w odpowiednio naświetlonym miejscu. Inny kwiat to fikus, który nie przepada co prawda za bezpośrednim nasłonecznieniem, lecz już okno po stronie wschodniej lub zachodniej rozwiąże problem. Okno kuchenne warto wyposażyć w popularne zioła, takie jak bazylia, oregano i inne. Podlewamy je raz dziennie, w upał częściej. Coraz chętniej wybierana jest roślina o dosyć egzotycznej nazwie, jaką jest… zamiokulkas. Nazwa pewnie nikomu nic nie mówi, lecz po wpisaniu w Internet natychmiast rozpoznamy tę roślinę. Nie lubi ona mieć zbyt wiele światła. Dlatego tez stawiamy ją tam, gdzie nie będzie go miała za dużo. Nie wymaga częstego podlewania. Dobrze nada się na okno od strony północnej.