Nowoczesne technologie i specjalne oprogramowania ułatwiają pracę osobom, które zajmują się grafiką komputerową. Wielu jednak konsumentów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak taka praca od samego początku wygląda i ile czasu należy włożyć w utworzenie dobrego projektu wizualizacji trójwymiarowej.
Praca przy wizualizacjach nierzadko opiera się na współpracy z klientem, dostosowaniu się do jego oczekiwań i pomysłów. Wymaga również własnej inwencji twórczej i ciekawych rozwiązań. Osoby, które zajmują się projektowaniem wizualizacji muszą być nie tylko kreatywne, ale również posługiwać się specjalnymi programami, które ułatwią im tworzenie wizualizacji – nie tylko aranżacji całych pomieszczeń czy obiektów architektonicznych, ale także pojedynczych produktów. Jak zatem powstaje wizualizacja mebli?
Wizualizacja pojedynczych obiektów, jak w przypadku mebli, to trudne zadanie. Projektant nie tylko musi mieć pojęcie jak wygląda materialny pierwowzór, ale również potrafić wyłuskać z niego elementy charakterystyczne i realistyczne produktu, a następnie odtworzyć je na ekranie komputera.
Wizualizacja mebli polega na zobrazowaniu rzeczywistego obiektu, z zachowaniem jego wielkości, kształtu, koloru czy struktury materiału, tak, aby efekt końcowy zachwycił potencjalnego klienta. Dodatkowo nie można zapomnieć o takich szczegółach jak odpowiednie oświetlenie, cienie czy inne elementy wyposażenia pomieszczenia, które mają współgrać z projektowanym obiektem.
Trójwymiarowa prezentacja może zatem dotyczyć zarówno pojedynczych mebli, jak i całych zestawów. Wizualizacja całego wnętrza świetnie sprawdzi się na stronach sklepów internetowych przedsiębiorców czy katalogach wnętrzarskich.
Każdy projekt wizualizacji mebli powinien być dostosowany do wymagań i oczekiwań klienta. To on dostarcza wskazówki oraz dzieli się szczegółami. Dobrze przeprowadzona konsultacja to pierwszy krok do tego, aby współpraca była udana, a jej efekt świetnie prezentował się na stronie klienta.
Wymagania klienta dają możliwość grafikowi na stworzenie projektu uniwersalnego, dostosowanego do potrzeb rynku i konsumentów. Z racji tego, że wizualizacja mebli powinna być niezwykle realistyczna, projektant musi zadbać o detale. Bez rozmowy z klientem nie sposób będzie uzyskać zadowalający efekt.
Dobrej, realistycznej wizualizacji trójwymiarowej nie można wykonać bez specjalnego oprogramowania komputerowego, które nie tyko ułatwia pracę grafika, ale również pilnuje m.in. zachowania proporcji. Dodatkowo projektowanie wizualizacji polega na stworzeniu obiektu od nowa na ekranie monitora komputerowego, aby móc go w dalszej kolejności modyfikować, ozdabiać i uzupełniać charakterystycznymi elementami. Bez takiej podstawy wizualizacja pojedynczego obiektu jest niemożliwa do zrobienia. Podobnie jak kolejne elementy wyposażenia wnętrza.
Podstawą pracy projektanta jest program 3DS Max, gdzie istnieje możliwość stworzenia zarówno trójwymiarowej grafiki, jak i animacji. Projektant bez problemu rysuje mebel, a następnie za pomocą odpowiednich funkcji modeluje go i reguluje. Z racji tego, że do programu można doinstalować wiele zewnętrznych wtyczek, które dostosowują pracę do potrzeb użytkowania, efekt końcowy każdego projektu jest oryginalny.
Po stworzeniu projektu mebla, obraz bardzo często jest renderowany i dostosowywany do wymagań klienta. Dobierane jest odpowiednie oświetlenie, które nie zmienia koloru, a następnie regulowane są cienie i inne elementy, które są sprawiają, że projekt jest realny.
Do projektowania mebli nierzadko wykorzystuje się także program Substance Painter, gdzie za pomocą licznych funkcji można uzupełnić dodatkowe elementy poszczególnych mebli. Wymagające specjalnej uwagi ozdobniki są trudne do uzyskania w podstawowych programach, dlatego w wielu przypadkach graficy wspomagają się bardziej zaawansowaną technologią.
Stworzenie obiektu w specjalnym programie nie oznacza końca pracy dla projektanta. W dalszej kolejności konieczne jest przeprowadzenie renderowania mebla tak, aby zarówno na ekranie komputera, jak i wydruku, nie odróżniał się od swojego materialnego pierwowzoru. Do tego zabiegu świetnie sprawdzają się programy służące do projektowania wizualizacji całych aranżacji wnętrza. Pojedynczy obiekt nabiera wtedy cech charakterystycznych dla istniejącego już obiektu, co ma ogromny wpływ na zainteresowanie konsumentów konkretnym produktem.
Utworzenie dobrej i profesjonalnej wizualizacji mebla w technologii 3D nie jest łatwe, ale możliwe do zrealizowania. Według właściciela studia graficznego The Frame – doświadczenie, umiejętności, kreatywność oraz dobra komunikacja z klientem to podstawa do osiągnięcia wartego uwagi efektu.