• Jak urządzić mała łazienkę? Inspiracje aranżacyjne

  Duża łazienka to marzenie niemal każdego. Rzeczywistość zazwyczaj wygląda jednak tak, że rozkład mieszkania czy domu pozwala tylko na mało przestrzenną łazienkę. Nie stoi to jednak na przeszkodzie w uczynieniu tego niewielkiego pomieszczenia funkcjonalnym, gustownym oraz estetycznie satysfakcjonującym. Jak zatem urządzić małą łazienkę? Co musi się w niej znaleźć, a co można sobie podarować? A może istnieją sposoby na optyczne powiększenie jej? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można poniżej.

  Pomysły na urządzenie małej łazienki

  W pierwszej kolejności powinno się mniej więcej zaplanować wnętrze łazienki z uwzględnieniem metrażu oraz innych możliwości przestrzennych. Dobrym wyborem zawsze jest wyniesienie z łazienki wszystkiego, co nie jest tam potrzebne. Pralka zajmuje połowę miejsca? Może warto przenieść ją do kuchni. Można też zdecydować się na pralkę ładowaną od góry, gdyż zazwyczaj jest ona węższa.

  Wolna przestrzeń na ścianach jest warta sprytnego zagospodarowania. Każda, nawet najmniejsza luka może zostać efektywnie wykorzystana, choćby do przechowywania utensyliów łazienkowych. Jeśli jesteś dopiero na etapie projektowania łazienki, warto zamiast dużej wanny na lwich nóżkach wybrać smukły prysznic. Szczególnie wygodne mogą się okazać prysznice typu walk-in, nieposiadające brodzika, a jedynie samą otoczkę szklanych ścian. Prezentuje się to wyjątkowo dobrze w zestawieniu ze szklanymi panelami.

  Estetycznej wartości dodają łazience gustowne dodatki. Dobrane pod dany motyw przewodni, kolor czy wzór, stanowią wisienkę na torcie w urządzaniu małych łazienek. Takie szczegóły jak słoiczki do wacików czy kostek do prania, mydelniczki, a nawet świeczki nadają pomieszczeniu przyjemnej aury i miłego wyglądu.

  Propozycje przechowywania rzeczy w łazience

  Jedną z ważniejszych decyzji przy aranżowaniu małej łazienki jest dobre wybranie mebli. Kompaktowe szafki zapewniają porządek i harmonię w łazienkowych przedmiotach. Najlepiej zdecydować się na niestandardowe kształty, które idealnie wpasują się w małą przestrzeń. Małe szafki modułowe z półkami na ręczniki, kosmetyki i inne przybory toaletowe to must have w każdej łazience, bez względu na rozmiar. Półki można zamontować także bezpośrednio nad toaletą czy umywalką, a nawet nad wanną. Szczególnie dobrze prezentują się półki wbudowane w ścianę.

  Można zrezygnować z dużych, zajmujących miejsce szaf. Zamiast tego wszelkie przedmioty można przechowywać w specjalnych organizerach, które mogą być zarówno stojące, jak i wiszące. Dodatkowe, plastikowe pojemniki można umieszczać na szczytach szafek, maksymalizując dostępną przestrzeń. Jeśli nie da się rozmieścić niezbędnych rzeczy wszerz – należy zrobić to wzwyż.

  Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

  Powiększenie łazienki może nie być możliwe architektonicznie, jednak jak najbardziej można tego dokonać, aby optycznie sprawiała wrażenie większej. Wystarczy zastosować w tym celu kilka zasad. Jasna kolorystyka pomaga stworzyć iluzję przestrzenności, więc wybierając kolor ścian czy kafelków, zalecamy biel, beż, popiel czy pastele. Nie obejdzie się także bez odpowiednio dopasowanych mebli. Powinny one jak najlepiej wykorzystywać dostępną przestrzeń i mieć przy tym głęboką pojemność, tak aby móc bez problemu przechowywać w nich wszelkie niezbędne przedmioty.

  Odpowiednie oświetlenie również gra tu dużą rolę. Odpowiednie odbicie światła, zwłaszcza od lśniących powierzchni, nada łazience wrażenie przestrzenności, a przy tym sprawi, że wnętrze będzie wyglądało nowocześnie i elegancko.

  Dlaczego panele szklane to świetne rozwiązanie?

  Łazienka to charakterystyczne pomieszczenie, które w większości pokrywa się kafelkami lub płytkami. Wykonuje się to, by zmniejszyć możliwość zamoczenia ściany oraz pojawienia się szkodliwego nalotu, czyli tzw. grzyba.

  Kafelki to niezły wybór, jednak znacznie lepiej w łazience, szczególnie tej małej, sprawdzą się szklane panele. Dlaczego? Nie chłoną wilgoci ani nie posiadają fug, w których zbierałby się brud, zatem są łatwe w czyszczeniu, a przy tym przyjemne dla oka. Można je montować dosłownie w każdym zakątku łazienki, zarówno na ścianach, podłodze, jak i suficie.

  Panele szklane do łazienki mogą występować w różnych wzorach i motywach, w zależności od stylu wnętrza oraz planowanej aranżacji. Dobór odpowiednich paneli sprawi, że łazienka nabierze charakteru oraz wyrazistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.