Wizualizacja to sposób przekazywania informacji za pomocą metod stosowanych w grafice. W procesie jej tworzenia uzyskuje się obraz trójwymiarowy, wykorzystując do tego celu najbardziej zaawansowany program komputerowy 3ds Max jako narzędzie. Wizualizacje wnętrz pozwalają nam wyobrazić sobie najdrobniejsze elementy wystroju pomieszczenia z uwzględnieniem barw i światła. Jest to niezwykle precyzyjny obraz nowej rzeczywistości, która staje się realna dzięki projektantowi.
Tworzenie wizualizacji wymaga od twórcy wielu umiejętności takich jak: projektowanie, poczucie symetrii i równowagi, znajomość kompozycji, technik komputerowych i wielu innych, których efektem są interaktywne obrazy z duszą. Można pokusić się o stwierdzenie, że wizualizacja jest po części sztuką. Łączy ją wiele z hiperrealizmem, choć niektórzy utożsamiają go tylko i wyłącznie z rzemiosłem. W hiperrealizmie nie chodzi tylko o stworzenie konkretnego obrazu rzeczywistości, ale budowanie jakiejś narracji i przekazywanie uczuć. Podobne cele przyświecają działaniom, których celem jest stworzenie wizualizacji 3D, która nie przedstawia tylko perfekcyjnie wymiarów ścian, przestrzeni, ale również styl życia, emocje. Meble dziecięce lub do prywatnych wnętrz, będące jej przedmiotem, mają budzić ciepłe uczucia, kojarzyć się z czymś wygodnym, przyjemnym, ale stylowym. Te przeznaczone do biura mają z kolei motywować do pracy. Natomiast zadaniem wizualizacji architektonicznych jest stworzenie wizji bezpiecznej przyszłości w otoczeniu stylowych mebli i zieleni.
Aranżując wnętrze poszukujemy mebli, które będą nie tylko funkcjonalne, estetyczne, ale pasujące do wystroju pomieszczenia. Mają one sprawić, że będziemy czuli się w nim dobrze, zrelaksowani po całym dniu pracy, a co najważniejsze, będą one pasowały do stylu pomieszczenia. Czasami brakuje nam wyobraźni, by zobaczyć, jakie meble będą dobrze prezentować się w danej przestrzeni. Idealną pomocą będzie służył nam grafik komputerowy, który dokona wizualizacji. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zakup mebli stanowi spory wydatek przy aranżowaniu wnętrza, a zależy nam na stworzeniu miejsca, w którym będziemy przyjemnie i wygodnie spędzać czas. Dzięki niej każdy mebel i inny element wystroju wnętrza znajdzie optymalne miejsce w pomieszczeniu. O jego wyglądzie decyduje wyobraźnia projektanta ograniczona wskazówkami inwestora.
Nie bez znaczenia pozostaje tu wielkość aranżowanej przestrzeni, kształty mebli, ich kolor, światło naturalne i sztuczne w postaci lamp, czy żyrandoli. Wizualizacja wiernie pokaże ich wygląd w otoczeniu pozostałych elementów wystroju wnętrza. Dzięki niej można także zaprezentować meble pojedynczo, pokazując wszystkie detale produktu, od jego faktury, wykończenia, po najdrobniejsze elementy. Wobec tego wizualizacja jest doskonałym sposobem na promowanie i reklamowanie swoich produktów przez sprzedawców, czy producentów mebli. Za każdym razem jest wyzwaniem dla projektanta, gdyż musi on uwzględnić w niej nie tylko indywidualne wymagania klienta, ale również warunki, jakie stawia przed nim przestrzeń do aranżacji.
Producenci, którzy chcą zwiększyć sprzedaż swojego asortymentu, powinni postawić na wizualizacje mebli. Dzięki nim klienci będą mieli szansę lepiej poznać produkt, co zachęci ich do kupna.
Wizualizacja znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, ze względu na możliwości jakie stwarza przy ocenie jakiegoś produktu, wytworu. Techniki te wykorzystuje się między innymi w budownictwie, inżynierii, medycynie oraz w wielu innych dziedzinach. Współcześnie znajduje ona zastosowanie praktycznie wszędzie. W biurze projektowym tworzy się wizualizacje budynków, które mogą posłużyć również deweloperom do sprzedaży mieszkań. Będzie w tym przypadku narzędziem, służącym zachęceniu potencjalnych mieszkańców do kupna mieszkania. Klient może dzięki niej zobaczyć budynek w otoczeniu na przykład zieleni, czy innej zabudowy. Dzięki wizualizacji możemy nie tylko zobaczyć zaprojektowany dom, ale także zaaranżować wystrój wnętrza, ogród wraz z małą architekturą i meblami ogrodowymi, również restaurację, hotel, biuro i halę produkcyjną. Medycyna wykorzystuje te techniki do tworzenia różnych modeli, na przykład DNA lub przy badaniu narządów wewnętrznych.
Wizualizacja może być doskonałym narzędziem reklamowym dla producentów mebli, czy ich sprzedawców. Dzięki niej mają możliwość zaprezentowania swoich produktów w różnych pod względem faktury, koloru i zestawień aranżacjach. Obraz 3D mebli służy również projektantom i wykonującym je na zamówienie fachowcom. Jest zdecydowanie wygodniejszą formą zaprezentowania produktu niż fotografia, gdyż zrobienie zdjęć meblom dużym i ciężkim może być problemem i wiązać się ze zdecydowanie większymi kosztami