• Projekt domu – gotowy czy indywidualny?

    Możliwość zamieszkania we własnym domu z ogrodem jest marzeniem wielu rodzin, ceniących sobie bezpieczeństwo i prywatność. Coraz większa liczba Polaków decyduje się na opuszczenie dużych aglomeracji miejskich i zamieszkanie z daleka od wielkomiejskiego zgiełku, doceniając zalety spokoju przestrzeni podmiejskich lub wiejskich.

    Wybór bogatej w doświadczenie pracowni projektowej

    Przed wyborem projektu warto wybrać pracownię projektową posiadającą bogate doświadczenie w projektowaniu różnych obiektów, zapewniającą fachową obsługę, wykorzystującą najnowocześniejsze technologie dostępne na rynku budowlanym oraz służącą doradztwem w wyborze materiałów, technologii i instalacji w odniesieniu do kosztów inwestycji, gdyż projektowanie jest współpracą inwestora z projektantem.

    Doradztwo dotyczy nie tylko prac nad realizacją projektu, ale również często uciążliwych kwestii formalno-prawnych. Pracownie projektowe dysponują projektami gotowymi i indywidualnymi na zamówienie inwestora. Przed rozpoczęciem budowy domu warto zastanowić się nad wyborem projektu gotowego lub indywidualnego. Dzięki podjęciu właściwej decyzji w sprawie wyboru projektu domu, stanie się on miejscem wymarzonym, spełniającym oczekiwania inwestora, estetycznym i funkcjonalnym. Nie bez znaczenia pozostaje cena zarówno budowy jak i eksploatacji budynku. 

    Gotowy projekt domu

    Gotowe projekty określane jako powtarzalne powstają w pracowniach projektowych po analizie potrzeb inwestorów i trendów panujących w budownictwie. Oferta biur projektowych w zakresie projektów typowych wyróżnia się przemyślaną funkcjonalnością, właściwym doborem materiałów wykończeniowych oraz przemyślaną konstrukcją domu, eliminującą niepotrzebne koszty w czasie budowy. Inwestor może wśród wielu propozycji wybrać gotowy projekt domu piętrowego lub parterowego.

    Domy piętrowe, z zamieszkanym poddaszem są idealne na mniejsze działki, ponieważ pozwalają osiągnąć dużą powierzchnię użytkową budynku na niewielkiej przestrzeni

    Natomiast domy parterowe typu, na przykład bungalow, niezwykle popularne w Polsce, są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy planują układ pomieszczeń na tym samym poziomie, bez konieczności budowy schodów i związanych z tym sporych wydatków. Poza tym projekty typowe posiadają wersję bez garażu lub z garażem jednostanowiskowym lub dwustanowiskowym, dlatego klienci mogą wybrać ten, który zaspokoi ich oczekiwania i potrzeby. Biura architektoniczne w ramach swojej kompleksowej obsługi inwestorów mogą wprowadzić zmiany, dostosowujące projekt do ich potrzeb oraz przeprowadzić jego adaptację do naturalnych warunków działki. Wadą gotowych projektów jest konieczność wykonania odpłatnie jego adaptacji do naturalnych warunków działki. Może się również okazać, że nie spełnia on oczekiwań klienta, a sąsiad obok wybudował identyczny dom.

    Indywidualne projekty domów

    Klienci posiadający sprecyzowaną wizję swojego idealnego domu od pracowni projektowej wymagają zrealizowania jej w postaci indywidualnego projektu. Biura architektoniczne spełniają te marzenia inwestorów, urzeczywistniając ich wizje. Przygotowanie takiego projektu jest wyzwaniem dla architekta, gdyż musi on sprostać oczekiwaniom klienta, co nie jest proste. Każdy z pracowników biur projektowych służy fachową wiedzą i doradztwem nie tylko w zakresie projektu domu, ale również wykorzystania warunków i możliwości działki, na której ma być on realizowany.

    Indywidualny projekt daje gwarancję optymalnego wykorzystania naturalnego światła, doboru materiałów zgodnie z życzeniem inwestora oraz dopasowania projektu architektonicznego do miejscowego planu zabudowy. Poza tym dostosowane są one do uwarunkowań działki, co pozwala na optymalne wykorzystanie potencjału miejsca, w którym zbudowany zostanie dom. Wadą projektów indywidualnych jest dużo wyższa cena niż tych gotowych. Poza tym dłużej trwa przygotowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do uzyskania zgody na budowę. Na etapie wykonania projektu i w trakcie jego realizacji na budowie należy w pełni zaufać architektowi i nie dokonywać zmian, które mogą okazać się nie tylko kosztowne, ale i zbędne z punktu widzenia funkcjonalności domu. 

    Wybór projektu typowego czy indywidualnego zależy od potrzeb, preferencji i zasobów finansowych inwestora i nimi powinien kierować się przy jego wyborze. 

Comments are closed.