• Wady i zalety kotła z podajnikiem ślimakowym

  W dzisiejszym świecie w wielu różnych kwestiach szuka się wygody i prostoty. Nie inaczej jest w przypadku różnego rodzaju systemów grzewczych, gdzie coraz częściej wykorzystuje się elektronikę i specjalne sterowniki do tego, aby ułatwić użytkowanie tego typu systemów i znacząco zredukować konieczność ingerowanie w jego działanie przez użytkowników.

  Z tego względu tak dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie kotły wyposażone w podajnik ślimakowy. Rozwiązanie to zmieniło znacząco podejście wielu osób do kotłów na paliwa stałe i zachęciło sporo z nich do przejścia na ten system. Jednak czym tak dokładnie jest podajnik ślimakowy, na czym polega jego działanie, jakie ma zalety i wady oraz gdzie można kupić kocioł z podajnikiem ślimakowym?

  Na czym polega działanie podajnika ślimakowego?

  Wśród dostępnych obecnie na rynku pieców c.o. na paliwa stałe, z pewnością dużą popularnością cieszą się kotły wyposażone w podajnik ślimakowy i zasobnik paliwa, do którego użytkownik regularnie dosypuje materiał opałowy, niezbędny podczas procesu spalania. Podajnik ślimakowych w tego typu kotłach pełni bardzo ważną funkcję, która znacząco wpływa na komfort i prostotę użytkowania pieca. Element ten składa się ze stalowego korpusu, ślimaka oraz motoreduktora z silnikiem o podwyższonych parametrach pracy i zwiększonej wytrzymałości. Głównym zadaniem tego urządzenia jest pobieranie paliwa stałego ze zbiornika na opał i dostarczanie go bezpośrednio do paleniska za pomocą tzw. ślimaka, czyli śruby umieszczonej wewnątrz wyprofilowanego koryta. Ilość materiału opałowego oraz częstotliwość jego dostarczania do paleniska, regulowana jest przez programowalny sterownik. To właśnie on odpowiada za kontrolowanie temperatury i dodawanie materiału opałowego do paleniska jeśli istnieje taka konieczność. Jedynymi zadaniami użytkownika takiego pieca jest odpowiednie ustawienie sterownika, dosypywanie materiału opałowego do zbiornika raz na kilka lub kilkanaście dni i kontrolowanie co jakiś czas tego czy piec działa w sposób prawidłowy.

  Zalety podajnika ślimakowego

  Piece z podajnikiem ślimakowym cieszą się obecnie tak dużą popularnością, głównie ze względu na wiele zalet, jakie posiada ta konstrukcja. Użytkując piec wyposażony w podajnik ślimakowy, można mieć pewność, że materiał opałowy podawany jest do paleniska systematycznie i równomiernie, przez co piec może działać z bardzo wysoką wydajnością i skutecznością. Ponadto podajnik ślimakowy umożliwia również automatyzację ogrzewania do tego stopnia, że po odpowiednim zaprojektowaniu sterownika i po dosypanie odpowiedniej ilości materiału opałowego do zbiornika na opał, możemy nawet na kilka dni zapomnieć o piecu. Jest to znakomite rozwiązanie szczególnie dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w obsłudze tego typu kotłów lub często wyjeżdżają z domu i nie chcą, aby wnętrze wychodziło się przez ten czas. Ponadto piec z podajnikiem ślimakowym jest również bardzo wydajnym urządzeniem, które ma wysoką sprawność działania. Dzieje się tak z tego powodu, że sterownik odpowiedzialny za dokładanie opał do paleniska robi to w sposób bardzo dokładny i ekonomiczny, dzięki czemu zużycie paliwa jest na optymalnym poziomie. Dodatkowo przez to, że ślimak podaje paliwo do paleniska od dołu, a spalanie odbywa się od góry, w procesie tym emitowane jest bardzo niewiele spalin.

  Wady podajnika ślimakowego

  Z pewnością jedną z wad podajnika ślimakowego jest to, że wymaga on stosowania odpowiedniego paliwa, aby piec mógł działać sprawnie. Bardzo ważne jest tutaj zarówno to jakiej wielkości jest dany materiał opałowy jak i to jaką ma on wilgotność. W przypadku zbyt dużych elementów lub mocno wilgotnego paliwa ślimak może się zablokować, przez co piec nie będzie działał właściwie. Kolejną wadą dla wielu osób może być również cena, ponieważ kotły wyposażone w podajnik ślimakowy są często znacznie droższe od zwykłych kotłów. Należy jednak pamiętać, że często tego typu inwestycja jest warta swojej ceny.

  Gdzie kupić kocioł z podajnikiem ślimakowym?

  Planując zakup kotła z podajnikiem ślimakowym, warto wybierać wyłącznie sprawdzone firmy, które oferują wysokiej jakości urządzenia. Z pewnością miejscem godnym zaufania jest firma MCE, która działa na rynku już od dłuższego czasu i dostarcza najwyższej jakości kotły centralnego ogrzewania o bardzo wysokiej efektywności energetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.