• Jak dopasować kolor drzwi do wnętrza?

  Drzwi w mieszkaniu dają poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Aby stanowiły spójną całość, powinny pasować do innych elementów wnętrza, a nie tylko do podłogi.

  Tematem, który budzi największe emocje, jest wybór koloru drzwi. Najpopularniejsze są drzwi białe, które cenią szczególnie miłośnicy minimalistycznych i klasycznych wnętrz. Wiele osób zastanawia się jednak, czy dobrym pomysłem będą kolorowe drzwi. Ich wkomponowanie w przestrzeń jest jednak sporym wyzwaniem, a także kosztem finansowym. Trendy wnętrzarskie się zmieniają, a chęć na kolorowe drzwi w mocnym kolorze może szybko minąć. Jak więc dopasować drzwi, aby pasowały do pomieszczenia i stanowiły z nim spójną całość?

  Zasady projektowania wnętrza a wybór drzwi

  Dbałość o detale to podstawa projektowania pięknych, estetycznych i oryginalnych wnętrz. Drzwi pozwalają na wydzielenie pomieszczeń, odgrodzenie od hałasu i stworzenie pomieszczeń o idealnych proporcjach. Wszystkie meble, dekoracje i inne elementy w pomieszczeniach wpływają bowiem na postrzeganie wnętrza, jego odbiór, a tym samym na samopoczucie. Ludzie zwykle najlepiej czują się w pomieszczeniach, które tworzą harmonijną całość. Nawet jeśli we wnętrzu celowo zostały użyte zabiegi stylizujące pomieszczenie do konkretnego stylu, to design powinien być spójny.

  Podstawa zasada projektowania wnętrza i dopasowywania drzwi jest taka, że powinno się uwzględnić wygląd całego pomieszczenia.

  Jaki kolor drzwi wybrać?

  Decydując się na kolor drzwi do wnętrza warto mieć na uwadze metraż pomieszczenia. Jasne drzwi optycznie je powiększa, a ciemne zmniejszą. Warto przemyśleć drzwi drewniane, ale trzeba pamiętać, aby ich kolor współgrał z innymi kolorami drewna użytymi w aranżacji. Rodzaj, charakter i kolor drzwi powinny pasować do:

  • podłogi – zarówno otwarte, jak i zamknięte drzwi bezpośrednio wpływają na postrzeganie pomieszczenia. Najlepiej wyglądają zestawienia mono, czyli jasna podłoga – jasne drzwi, ciemna podłoga – ciemne drzwi;
  • listwy przypodłogowe – są elementem wykończenia posadzki, w zależności od aranżacji mogą też oddzielać od siebie dwa różne rodzaje płytek lub desek. Wybierając drzwi i listwy warto zwrócić uwagę czy pasują do siebie optycznie;
  • ścian – we wnętrzu duże znaczenie ma szczególnie ściana, w której znajduje się framuga od drzwi. Aby zachować spójność we wnętrzu warto kierować się zasadą, że na jasnej ścianie najlepiej wyglądają jasne drzwi. Analogicznie z ciemnymi kolorami. Problemem nie jest także tapeta, a nowoczesne rozwiązania takie jak drzwi ukryte w ścianie pozwalają na “schowanie drzwi” i efektowne ukrycie ich piękną tapetą;
  • ram okiennych – okna i drzwi łączą horyzontalne linie, dlatego warto zastosować zabieg, jakim jest dobieranie ram okiennych i drzwi jak od pary, np. w jednym kolorze. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawać się bardziej otwarte, przestronne i spójne, mimo “przegród” oddzielających od innych pomieszczeń czy od dworu;
  • mebli i innych dodatków – o ile dodatki we wnętrzach łatwo zmienić, to zmiana drzwi jest już kosztowna. Projektując wnętrza najlepiej wybierać takie drzwi, które będą uniwersalne i będą pasować do aranżacji bez względu na meble i dodatki.

  jak dopasowac kolor drzwi

  Dlaczego warto wybrać białe drzwi?

  Najlepszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem są białe drzwi. Drzwi w białym kolorze to najlepszy wybór, ponieważ pasują do większości wnętrz, są uniwersalne, a także optycznie powiększają przestrzeń. Kolor biały to najjaśniejsza z barw. Pasuje do wszystkiego i elegancko wygląda zarówno z jasnymi, jak i ciemniejszymi kolorami. Białe drzwi najłatwiej też dobrać do takich elementów jak podłoga, framugi okna czy listwy. Doskonale wyglądają zarówno na tle białej ściany, jak i tej pokrytej mocnym kolorem, a nawet tapetą. Co więcej, białe drzwi nie przytłaczają pomieszczenia tak jak drzwi w ciemnym lub mocnym kolorze.

  W jaki sposób dobiera się drzwi?

  Drzwi stanowią ruchomą przegrodę między pomieszczeniami. Ich wygląd i sposób wykonania zależy od wielu czynników. Ich kolor ma duży wpływ na całą aranżację wnętrza, dlatego wybór powinien być dobrze przemyślany. Posiadamy w ofercie między innymi drewniane, CPL i HPL drzwi białe we Wrocławiu, gdzie znajduje się nasz punkt informacyjny. Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy w wyborze drzwi. Zapewniamy profesjonalne doradztwo i wsparcie w wyborze najlepszego koloru i materiału wykonania drzwi.

Comments are closed.